Situace na Ukrajině silně zasáhla celou Evropu v mnoha oblastech. Ani Česká republika není výjimkou. Jednou z oblastí, kterou spor ovlivnil, je i dodávka plynu. Proč se tak stalo? Rusko výrazně omezilo dodávky a Česko je na něm v tomto ohledu velmi závislé. Jak se vysoké ceny projeví o letošních Vánocích?
Čeká nás úplná absence plynu?
Pociťovat můžeme nejrůznější obavy z budoucnosti. Přece jenom – teplo je v zimě nezbytné a bez plynu by o něj mnoho domácností přišlo. A tak se každý zajímá, co bude dál. Nikdo přece nechce doma zmrznout.
Vláda původně strašila s tím, že o dodávku plynu přijdeme úplně. Tak se ale zatím nestalo. Z Ruska k nám plyn sice už od září neproudí, v současnosti ho však nahrazují dodávky z Norska a Nizozemska. Prozatím to stačí.
I tak vláda doporučuje s plynem neplýtvat. Dokonce připravila přehled teplot pro jednotlivé místnosti v domácnosti. Ty se vysoko nevyšplhají, a tak možná bude dobré si letos pod stromeček nadělit teplé oblečení.
Ceny plynu raketově stoupají
Mnoho domácností letos cena plynu vyšla několikanásobně více než v předešlých letech. Lidé se často ocitají v opravdu složitých ekonomických situacích. Někteří se dokonce museli uchýlit k nejrůznějším půjčkám, aby vůbec zaplatili zálohy. Mnoho lidí podlehlo ne zcela bezpečným produktům, jako je půjčka bez registru, a problémy se jich teď mohou držet i několik let.
Ne všechny zachránilo zastropování cen
K vysokým cenám plynu se přidaly i nemalé částky za dodávku elektřiny. Vláda naštěstí asi před měsícem přišla s tím, že ceny zastropuje. Stanovila maximální cenu za megawatthodinu elektřiny, která je šest tisíc korun, a za megawatthodinu plynu, která činí tři tisíce korun.
Mnohým lidem tento krok opravdu pomohl, někoho zase ujistil, že ceny zatím neporostou. Najdou se ale i tací, kteří se stále s nárůstem cen nemohou popasovat. Do ohrožené skupiny patří zejména lidi v důchodovém věku, jejichž zálohy na plyn mohou důchodovou dávku i několikanásobně převyšovat.
Co dělat, když nemám na zaplacení poplatků?
Jestliže vám nezbývá dostatek financí na zaplacení záloh, ať už za plyn, či za elektřinu, neunáhlujte se k rizikovým řešením. O půjčku požádejte solidní společnost, kterou si nejdříve dostatečně prověřte.
Další možností je nová práce s lepšími platovými podmínkami či nějaká forma přivýdělku. S plynem i elektřinou se také snažte šetřit. Pokud však budou problémy přetrvávat, hlavně komunikujte a snažte se domluvit na vhodném řešení se svým dodavatelem.