- Reklama -living

Vybíráme vhodný květináč: Toto vše je třeba při výběru zohlednit

Květináč má nejen estetickou, ale také praktickou funkci. Jeho výběr ovlivní, jestli a jak se v něm bude rostlině dařit.

Žena zalévá květiny

Každá rostlina má jiné požadavky na substrát, hnojivo, péči a květináč. Zatímco v jednom se jí daří a prosperuje, další může způsobit její úhyn. Pojďme se podívat, na co všechno je třeba při výběru vhodného květináče myslet.

Základním pravidlem při výběru květináče je myslet už při první výsadbě, jaký výšku a šířku bude mít rostlina. Při přesazování květu zase platí, že nový květináč by měl být přibližně o pětinu větší, než jeho předchůdce. Pro rostliny s bohatým kořenovým systémem vybíráme větší a hlubší květináče. Pokud se chystáme zasadit do květináče více než jednu rostlinu, nejlépe je zvolit hranatý květináč, který je štědrý na prostor. Větší květinou bude zase lepší v kulatém květináči.

Prvním faktorem při výběru vhodného materiálu je, zda bude rostlina v interiéru nebo exteriéru. Ne každý materiál je totiž vhodný a uzpůsobený na vnější nebo vnitřní podmínky.

Květy v interiéru, látkové květináče

Květináče do interiéru

Do interiéru se nehodí zejména proutěné, dřevěné nebo slaměné květináče. Lehce propouštějí vodu, která by mohla poškodit nábytek nebo podlahu. Do interiéru jsou vhodné spíše jako takzvané okrasné květináče, které plní pouze estetickou funkci. Tu praktickou za ně vyřeší například plastový květináč, do kterého se květ zasadí a následně vloží do druhého, okrasného květináče.

Květináče do exteriéru

Pro exteriér jsou vhodné stabilní a odolnější květináče, neboť čelí změnám počasí, větru, dešti či slunci. Terasa a zahrada nabízí široký výběr materiálů pro květináče.

Plastové květináče jsou odolné vůči mrazu, nárazům a dobře udržují vláhu. Proto jsou vhodné zejména pro vlhkomilné rostliny. Velkou výhodou plastu je dostupná cena a široký výběr barev.

Hliněné květináče patří mezi klasiku, která nikdy neomrzí. Jejich výhodou je propustnost vláhy, ale také její rychlejší odpařování. Dařit se v nich bude tedy nejvíc suchomilným rostlinám. Jsou však křehké, častěji se rozbijí, je vhodné je na zimu odložit dovnitř.

Rostliny v květináčích na terase

Dřevěné květináče jsou výborným řešením do exteriéru. Dřevo je izolant, který v létě chrání rostliny před horkem a v zimě zase před mrazem. Jejich nevýhodou je častější údržba, dřevo je třeba ošetřit proti zahnívání. Je dobré je nepoložit přímo na zem, aby dřevo nehnilo.

Laminátové květináče jsou zřejmě nejideálnější volbou, neboť jsou pevné, stabilní a nabízejí široké designové možnosti. Jedinou nevýhodou je snad jen vyšší cena. Dobře se v nich daří skoro všem rostlinám.

Keramické květináče brání vodě, aby se nadměrně odpařovala. Díky této skvělé vlastnosti květiny stačí zalévat pomálu. Jsou oporou pro velké a mohutné rostliny, ale jsou o něco těžší a manipulace s nimi je poněkud náročnější.

Betonové a kovové květináče mají podobné vlastnosti. Jsou velmi pevné a odolné. Ty kovové mohou být lehké, ale rychle se zahřejí. Proto je třeba častěji zkontrolovat, zda má rostlina dostatek vláhy. Beton je těžký a nepropustný, vhodný výlučně do exteriéru. Vlhkomilné květiny do nich proto raději nedávejme. Při vysoké teplotě v nich může rostlina uhynout během pár hodin.

Buxus v květináči na terase

Trendy květináče

Velmi trendy jsou květináče s potiskem betonu, dřeva, mědi nebo mramoru. Dominují spíše matné, tmavé nebo zemité a pudrové barvy. Příliš křiklavé barvy květináčů jsou na ústupu. Mezi vzory a tvary kralují různé geometrické tvary. V oblibě jsou květináče na kovových podstavcích v industriálním stylu nebo laminátové květináče na třech nožkách.

Druhý dech získaly závěsné květináče z přírodních materiálů v boho stylu. Trendy jsou pletené koše ve skandinávském stylu namísto klasických květináčů. Do popředí se dostávají také různé alternativní ekologických květináčů v handmade stylu.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články