Toužíte po bydlení ve vlastním domě a uvažujete o jeho stavbě? Nebo jste už začali plnit svůj sen? Nebo už bydlíte a čeká vás rekonstrukce? Ať už je to jakkoli, rozhodně nepodceňujte význam konstrukce střechy. Krov lze postavit ve špičkové kvalitě se zárukou životnosti na desítky let. Jednou ze základních podmínek je však kvalitní preventivní ochrana konstrukčního dřeva proti dřevokazným houbám, hmyzu a plísním.
10 důvodů pro preventivní impregnaci
Rozdíl ceny impregnovaného a neimpregnovaného dřeva není příliš velký. Náklady spojené s následnou sanací napadeného dřeva mohou i mnohonásobně převýšit náklady na prevenci.
Použité impregnační přípravky musí být registrovány. A registrovány jsou pouze přípravky, které nezhoršují mechanické a fyzikální vlastnosti dřeva, nejsou toxické a neohrožují životní prostředí.
Ani u dřeva umístěného v interiéru (pod střechou) nelze nikdy zcela zabránit náhlému zvýšení vlhkosti například v důsledku zatékání do dřevěné konstrukce vlivem extrémních povětrnostních podmínek.
Nebezpečí ohrožení dřeva hmyzem může nastat již při vlhkosti dřeva nad 10 % a teplotě nad 10 °C, tzn. ohroženo je i dřevo, které je velmi dobře vysušeno. Přitom se často stává, že dřevo na stavbu přichází s mnohem vyšší vlhkostí, než je žádoucích 20%.
Nebezpečí ohrožení dřeva plísněmi nastává již při vlhkosti povrchu dřeva vyšší než 25 %.
Přirozená odolnost běžně používaných dřevin (smrk, borovice, jedle, modřín, dub, buk) proti dřevokazným houbám není vysoká.
Optimální teplota pro rozvoj dřevokazných hub, mezi něž patří i obávaný dřevokaz, je 22 – 25 °C. V současnosti neexistují výrobky pro jejich prokazatelnou likvidaci. Tady skutečně existuje jen prevence.
Dřevo je i po zapracování do stavby stále živým materiálem. V důsledku teplotních výkyvů dochází k rozpínání a smršťování dřeva, při kterém vznikají praskliny. A ty jsou ideálním místem k pronikání škůdců.
Impregnace prodlouží životnost dřevěných prvků a bezúdržbový stav.
Nákupem profesionálně impregnovaného dřeva získáte čas na jiné aktivity, které máte rádi.
Jak impregnovat?
Nejjednodušší je nakoupit již kvalitně impregnované řezivo na pile. Tam je profesionálně impregnované máčením v máčecích vanách. Na kvalitu impregnace dohlíží výrobce – na pile hledejte certifikát o správné impregnaci dřeva fungicidními a insekticidními přípravky značky Bochemit podle předepsaných technologických postupů a protokolů o zkoušce.
Nejčastěji používaným produktem, který chrání dřevo proti dřevokazným houbám, hmyzu i plísním, je na pilách Bochemit QB Profi.
Naimpregnovat dřevo si můžete samozřejmě i sami. Velmi dobře vám poslouží Bochemit Opti F+. Jednoduše jej můžete aplikovat nátěrem nebo postřikem podle doporučení na etiketě. V obou případech je třeba při stavbě pamatovat na následné ošetření příčných řezů, zářezů, plátování a jiných druhů spojů provedených až po impregnaci, protože právě tato místa jsou škůdci nejvíce ohrožena, tam prakticky vždy destrukční proces začíná.

Životnost impregnace
Životnost provedené ochrany Bochemitem je u dřeva použitého v interiéru, tedy i krovů, na které neprší, časově neomezená, u dřeva v exteriéru minimálně 10 let (s krycím nátěrem, např. Bochemit Estetik). Potom se doporučuje kontrolovat stav ochrany ideálně ve dvouletých intervalech.